I Dalarnas län, i kommunen Malung, ligger naturreservatet Hälla. Det är ett av de skyddade områdena i Sverige och förvaltas av Länsstyrelsen i Dalarnas län. Reservatet skapades den 14 juli 1993 och sträcker sig över en yta av 310 hektar. Det är uppdelat i 231 hektar landyta och 78 hektar vattenyta, och består av 177 hektar skog.
Hälla naturreservat är en av de mest natursköna platserna i Sverige. Det är där Görälven och Fulan möts och bildar Västerdalälven. Området innefattar ett 40-tal öar, artrika strandbrinkar och skogar. Det är ett unikt landskap som kallas flätflod, vilket är ovanligt för Sverige.
För att underlätta besökarens upplevelse finns det flera anordningar i reservatet såsom dass, information, parkering, rastplats, vindskydd och eldstad. Hälla naturreservat är en plats som är väl värd ett besök för alla som uppskattar naturen och dess skönhet.