Ängsgrottan ligger i Korallgrottans naturreservat i norr Jämtland.
Notera att i Korollgrottans naturreservat där denna grotta ligger är det inte tillåtet att ta sig in i grottorna utan guide.
Källa: https://speleo.se/wp-content/uploads/2014/05/Grottan_2014_nr_1.pdf
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Ängsgrottan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Korallgrottan
Korallgrottan som ligger i norra Jämtland är Sveriges längsta grotta och är uppmätt till 6300 meter lång. Grottan är en karstgrotta, vilket betyder att grottan skapats genom att vatten löst upp den omgivande stenen. Allt eftersom vattnet urholkat djupare delar så har delar torrlagts.
Korallgrottans raststuga
Korallgrottans raststuga är en stuga där det går att övernatta och ligger i Korallgrottans naturreservat. Naturreservatet är beläget i Jämtlands län och är känt för sin karstnatur. Karstnatur är en naturtyp som kännetecknas av kalkstensområden med grottor och underjordiska floder. Korallgrottan har bildats på samma sätt som Bjurälvens vackra och mycket speciella landskap. Vatten har sipprat fram genom sprickor i kalkstenen och bildat vindlande grottor.
Läs mer om Korallgrottans raststuga här
Kylskåpet
Kylskåpet är en grotta i norra delen av Jämtland i Korallgrottan naturreservat.
Doliningången
Doliningången är en av ingångarna till den stora Korallgrottan och ligger i Korallgrottans naturreservat i norr Jämtland.
Skymningsgrottan
Skymningsgrottan ligger i Korallgrottan naturreservat i norr Jämtland. Grottan är en av ingångarna till den stora Korallgrottan.