Berghuset är en grotta som ligger på Mörkö, öster om Trosa. Grottan är ungefär 40 meter lång och består av ett grottrum under ett stort flyttblock. Den har två ingångar, en större ingång norrifrån och en mindre söderifrån där man måste krypa. Det berättas att när ryssarna invaderade Mörkö 1719 gömde sig ortsbefolkningen i grottan undan ryssarnas härjningar. Grottan beskrevs redan 1828 och det finns flera sägner knutna till den.
Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC12ZED
Källa: https://web.archive.org/web/20210509143433/https://www.morkobygden.se/portfolio-item/berghusgrottan/
Källa: https://sv.wikipedia.org/wiki/Berghuset
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Berghuset
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Hammargrottan
Hammargrottan ligger väster om Nynäshamn. Grottan som är 6 meter lång är skapad som ett hålrum under ett flyttblock.
Grottan vid Trasthammar
Grottan vid Trasthammar ligger väster om Nynäshamn. Grottan är skapad av ett flyttblock som täcker en spricka.
Läs mer om Grottan vid Trasthammar här
Ryssgrottan på Bokholmen
Ryssgrottan på Bokholmen ligger sydväst om Nynäshamn. Grottan har skapats av att en del av berget lossnat och fallit ner, där det landat lutar det mot berget och skapar ett hålrum. I grottan är golvet platt och det finns en eldstad. Det berättas att det var ryska sjöman som i samband med rysshärjningar i Stockholms skärgård på 1700-talet som jämnade ut marken.
Läs mer om Ryssgrottan på Bokholmen här
Bodenhoffs grotta
Bodenhoffs grotta ligger nordväst om Nynäshamn. Det sägs att Bodenhoff var en konstnär antingen från södra Sverige eller Danmark som smyckade smyckade gårdarna i omgivingen med målningar. Det berättas att han använde denna grotta som bostad.
Läs mer om Bodenhoffs grotta här
Rumpsaxgrottan
Grotta som till stor del grävs fram av Stockholms grottklubb. Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC37FK0 Källa: http://www.grottklubben.se/