Bergkristall

Källa: https://resource.sgu.se/dokument/publikation/aa/aa147beskrivning/aa147-beskrivning.pdf

Karta till Bergkristall

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Hålorna i Fruberget

Grottan som kallas Hålorna i Fruberget är en sprickgrotta. En nisch som är 4 meter hög och 7 meter berg med öppningen åt öster. 2 meter in i grottan sänks takhöjden till 1-1.5 meter.

Habors klint

Habors klint ligger sydost om Gamleby. Här finns en liten blockgrotta 4 meter lång vid foten av stupet.

Björnungens grotta

Björnungens grotta ligger nordväst om Västervik. Enligt sägnen bodde i denna grotta för länge sedan en övergiven liten björnunge. En annan sägen berättar att grottan används av rövare.

Hjortvikengrottan

Hjortvikengrottan ligger väster om Västervik. Grottan är 4 m lång och 1,8 m hög längst in. En gammal sägen säger att för länge sedan bodde en björnfamilj här.

Pukens grotta

Pukens grotta eller Grottorna vid Hovrickeberg är en grotta norr om Västervik. Här finns 3 mindre grottor, 9 meter, 4 meter och 3 meter långa. Vid den största grottan bildar ett överhäng ett förrum och genom en liten öppning i den södra kanten kommer man in i en kupolformad grottsal med 3 meter i diameter.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.