Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Björngrottan som också är känd som Åbergsgrottan ligger nordväst om Härnösand. Grottan är ungefär nio gånger sex meter stor och tre meter hög. Här i björngrottan sägs det att byborna gömde sig för ryssarna förr i världen. Inne i grottan finns en kasse med gästböcker som legat ända sedan 1950-talet.
Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC321ZR
Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/8e4a64ca-11d5-4332-b30a-abb7762e371a
Karta till Björngrottan
Denna platsen behöver mer information. Känner du till platsen lämna gärna en kommentar och hjälp till med det som saknas.
Äventyr i närheten
Piratgrottan
Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC1Q45T
Västanåfallet
Västanåfallet ligger i Mjällåns dalgång och den sammanlagda fallhöjden är över 90 meter. Med sina 90 meter är fallet ett av Sverige högsta vattenfall.
Blockgrottan
Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC2B7WB
Korsbergets ättestupa
Korsbergets ättestupa ligger på Näsön norr om Kramfors, berget stupar brant ner i Ångermanälven och sägs ha använts som ättestupa. Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/f6dc55b0-6a5b-4cfb-9227-4c918d123bf1
Läs mer om Korsbergets ättestupa här
Ringkallen
Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC2VGR8