Dackegrottan

Här i Dackegrottan gömdes, enligt legenden, Nils Dacke undan Gustav Vasas trupper efter att ha blivit sårad under slaget vid Hjortesjön. Grottan består av ett 4×2 m stort rum, plus 2 m lång krypgång. 

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC5980W

Källa: https://visithultsfred.se/dackegrottan/

Källa: https://www.virserum.se/sv/turism/se-och-gora/dackegrottan/

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Dackegrottan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Korsme kyrka

Korsme kyrka som också kallas Kallmyrkyrkan är en grotta som ligger nordväst om Virserum. Grottan är en blockgrotta som bildats av stenblock som lutar mot varandra.

Tönshults Brandtorn

Tönshults Brandtorn ska enligt uppgift fortfarande finnas kvar. Tronet byggdes under 1942 och är konstruerat i järn.

Klintamartas kammare

Klintamartas kammare är en grotta som ligger öster om Vetlanda. Grottan är en sprickgrotta och det sägs att på 1500- eller 1600-talet ska grottan varit bebodd av en kvinna som hetta Klinta-Marta.

Uhrs vagnbod

Uhrs vagnbod är en grotta som ligger mellan Vetlanda och Målilla. Grottan ligger under ett klippblock.

Bockahål

Bockahål är en sprickgrotta med underjordiska gångar. Man kommer in i grottan uppifrån via ett triangelformat hål. I gångarna som är katakombliknande är ca 2 meter högt i tak och sträcker sig ca 42 meter i underjorden.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.