Här någonstans ska finnas en fyndighet av bergkristall. Det pratas om i backen under kraftledningen. Platsen är baserad på inmutningar som gått ut.
Källa: https://www.helahalsingland.se/artikel/ett-berg-med-flera-hemligheter
Källa: https://www.facebook.com/mikaelreijer.se/posts/672282089782674
Karta till Diamantbacken
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Annefors skogskoja
Annefors skogskoja är en kolarkoja som ligger längs Finnskogsleden. Det går att övernatta i kojan och det finns även ett utedass i anslutning till kojan. Finnskogsleden är en 35 km lång led som går att dela upp i flera mindre sträckor. Längs leden finns en stark anknytning till finnskogen med finnbosättningar, fäbodar och minnen av forna tiders skogsbruk.
Läs mer om Annefors skogskoja här
Gäddtjärnskojan
Gäddtjärnskojan är en övernattningsstuga som ligger längs Finnskogsleden i Hälsingland. Stugan är stor och rymlig och har sovslafar, eldstad, bänkbord och vedförråd. Intill kojan finns även dass och en källa där du kan fylla på vatten.
Läs mer om Gäddtjärnskojan här
Belsåstornet
Belsåstornet är ett högt brandtorn på 20 meter som har en milsvid utsikt över de stora skogarna i Hälsingland.
Rimetkojan
Rimetkojan är en övernattningsstuga som ligger i finnskogen söder om Bollnäs.
Svartåstugan
Svartåstugan är en övernattningsstuga som ligger längs Svartån söder om Edsbyn.