Dödmansgrottan

I Dödmansgrottan hittade en gång liket efter en försvunnen vägarbetare, från denna händelse fick grottan sitt namn.

Källa: https://blogg.mittmedia.se/nolervik/2015/05/27/the-eriksson-story/

Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/bf3423c1-d27f-4f7a-9b76-13591f8ab2cd

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Dödmansgrottan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Hasslingsåfallet

Hasslingsåfallet är ett vattenfall som ligger väster om Strömsund. Fallet är i flera steg och har en total fallhöjd på 110 meter. https://www.instagram.com/p/CE4RK0DMmU3/ Källa:

Ansättåns canyon

Ansättåns canyon ligger ligger i Jämtland sydost om Rörvattnet. Här rinner Ansättån genom en sprickzon som skapades i slutet på istiden.

Rengsfallet

Rengsfallet ligger vid Valsjöbyn väster om Strömsund nära den norska gränsen. Fallet har en fallhöjd på 12 meter och är stort och mäktigt. https://www.instagram.com/p/BHHsOrtjixY/ Källa:

Gunnarvattsån

Gunnarvattsån är ett vattenfall vid Valsjöbyn.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.