Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Dopagrottan är en grotta som ligger på Dopaberget norr om Dorotea. Grottan är ungefär sex gånger fyra meter. Om grottan berättas att en deserterad ryss på 1700-talet bott i den. Han ska ha blivit fredlös på grund av att han stal nybyggarnas djur. En natt blev han skjuten till döds och begraven i en myr.
Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/fcc1ef45-090a-4ca0-84d1-83b4d2c9bc15
Karta till Dopagrottan
Denna platsen behöver mer information. Känner du till platsen lämna gärna en kommentar och hjälp till med det som saknas.
Äventyr i närheten
Almselbergets brandtorn
Almselbergets brandtorn byggdes under 1943 för brandbevakning. Tornet står kvar idag och är 12 meter högt och byggt i järn. Idag även tornet av Meselefors skoterklubb Snökristallen och på vinter finns skoterled förbi tornet. Källa: https://www.lansstyrelsen.se/vasterbotten/besoksmal/naturreservat/stor-almselberget.html Källa: https://www.facebook.com/130500564334977/posts/234579380593761/