Fräntorpsgrottan

Fräntorpsgrottan ligger på Valåsen öster om Göteborg. Grottan kallas Fräntorpsgrottan efter den ligger i Fräntorpsparken. Den ser helt monumental ut, ty den utgöres nämligen av en högst imposant fasad, ett 17 meter långt rektangulärt klippblock, dryga 5 meter högt.

Källa: https://delsjoomradet.se/fornlamningar/frantorpsgrottan/

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC2NBKQ_frantorpsgrottan?guid=c7ace08a-b1c7-4679-bb79-87b789e5db09

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Fräntorpsgrottan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Rövargrottan

Rövargrottan ligger mellan Partille och Göteborg. Grottan är en 12 meter lång gång som är två meter bred och ståhöjd hela vägen. Enligt sägnen ska grottan varit bebodd av rövare.

Grävlinghålet

Grävlinghålet, eller Grävlingegrytet i Utby, är en grotta som ligger i Göteborg. Grottan har ungefär 50 meter krypbara gångar, men kan vara lite blöt.

Nymånegrottan

Nymånegrottan ligger i Kortedala och är en delvis konstruerad grotta där en sida är av betong.

Williams grotta

Williams grotta ligger Kortedala.

Älgs grotta

Älgs grotta ligger sydväst om Partille. Grottan ligger i en dalgång som heter Bjelkes dal. Det sägs att grottan varit tillhåll för ett rövarband. Rövarbandets ledare sägs har hetat Älg.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.