Göparås kyrka

Göparås kyrka är en fem meter lång grotta. Enligt vad som berättas ska grottan en gång varit bebodd.

Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/51611689-6fd0-4d14-b2d9-b4086837cc6c

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Göparås kyrka

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Torkels gömma

Torkels gömma ligger mellan Bollebygd och Kinna. Grottan ligger i klipp- och bergsterräng nordväst om Lilla Hålsjön. Enligt en gammal sägen gömde sig man som hette Torkel för danskarna i denna grotta under ofredstid.

Ramhultafallet

Ramhultafallet är ett vattenfall som ligger öster om Kungsbacka. Fallet ligger där Ramnån från högre terräng faller över branta klippor ner i sjön Lygnern. Vattenfallet har flera etapper och en total fallhöjd på omkring 56 meter.

Smedbergshål

Smedbergshål är en grotta som ligger norr om Kinna.

Tullefallet

Tullefallet är ett vattenfall som ligger där Tvärån rinner ut ur södra delen av Stora Härsjön. Här har tidigare funnits en kvarn.

Grotta

Grottan ligger norr om Kinna. En naturformation i berget i form av en mindre grotta.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.