Gottes stue är en blockgrotta som ligger nordväst om Ronneby. Grotta är 29 meter lång. Sägner som berättas om grottan säger att tre knektar gömt sig här under belägringen av Ronneby och en annan att några stadsbor gömdes sig från blodbadet i stan.
Källa: Svenska Grottor
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Gottes stue
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Djupaforsgrottan
Djupaforsgrottan är en Blekinges längre sprickgrottor och ligger mellan Ronneby och Kallinge. Grottan är en vertikal klyfta ca 4 meter upp på en bergssida. Längden på grottan är 44 meter.
Läs mer om Djupaforsgrottan här
Oscar II:s grotta
Oscar II:s grotta ligger vid Djupaforsklyftan mellan Ronneby och Kallinge. Grottan ligger nedanför klyftan på den östra sidan och inifrån grottan kan med se vattnet kasta sig mot klipporna i åfåran. Grottan är bara delvis täkt men skapar en läcker vy mot forsen.
Läs mer om Oscar II:s grotta här
Grottan vid Härstorpssjön
Grottan vid Härstorpssjön ligger väster om Ronneby. Grottan är 10 meter lång.
Läs mer om Grottan vid Härstorpssjön här
Grottan i Ekorrskogen
Grottan i Ekorrskogen ligger i Ronneby.
Läs mer om Grottan i Ekorrskogen här
Skaftaskärv
Skaftaskärv ligger mellan Ronneby och Kallinge. Inom en yta av 60x150 m är berghällen splittrad i ett system av ibland korsande flera meter djupa sprickor.