Grottan i Tjuvadalen ligger norr om Ullared. Grottan är en sprickgrotta med två grottgångar.

Källa: https://www1.falkenberg.se/naturvardsprogram/vrdefullaomrden_/89grottanitjuva/89grottanitjuva.pdf
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Grottan i Tjuvadalen
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Trollgrottan i Gnipeberg
Trollgrottan är sammanlagt 38 meter lång. Tre ingångar leder in i berget
Läs mer om Trollgrottan i Gnipeberg här
Ofredshålan
Ofredshålan ligger norr om Ullared. På ett område m 30 gånger 30 meter finns ett 10 tal blockgrottor. En av dessa kallas Ofredshålan.
Jätteula
Jätteula är en liten sprickgrotta norr om Ullared. Grottan är ca 5 meter lång och så låg i tak att man måste åla sig in.
Hålan i Lussesten
Hålan i Lussesten är en grotta som ligger nordost om Ullared. Grottan är en 6 meter lång sprickgrotta med en övre och undre gång.
Läs mer om Hålan i Lussesten här
Prästagömman
Prästagömman är en grotta som ligger nordost om Ullared. Grottan som är en sprickgrotta, är ungefär 6 meter lång och formad som ett T. Nära grottan mynning växer självlysande Drakguldsmossa.