Grottorna i Klövaberget

Grottorna i Klövaberget ligger norr om Simlångsdalen. Grottan ligger nedanför en kraftigt uppsprucken bergsbrant. Mynningen till grottan är hela 6 meter och den är 1.6 meter djup. I närheten finns flera andra grottor, bland annat en grottlabyrint nordost om den tidigare nämnda grottan.

Källa: Grottor i Hallands län

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Grottorna i Klövaberget

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Danska Fall

Danska Fall ligger öster om Halmstad i Simlångsdalen, i Halmstads. Vattenfallet har en fallhöjd av cirka 35 meter. Namnet Danska fall kommer från en sägen som berättar att efter slaget vid Fyllebro den 17 augusti 1676 i kriget mellan Sverige

Skogagrottan

Skogagrottan ligger strax öster om Simlångsdalen. Grottan är delvis konstruerad av kallmurade stenar. Enligt traditionen ska det bott människor i grottan.

Tolarpsfallet

Tolarpsfallet är en fors som ligger öster om Halmstad. Forsen är ungefär 100 meter lång sträcka i Fylleån.

Rådjursgrottan

Rådjursgrottan är en mindre blockgrotta öster om Halmstad. Grottan är ca 3.5 meter lång och har skapats av att en del av klippan släppt och kastat ner.

Vargaklyftorna

Vargaklyftorna är en grotta nordost om Halmstad. Grottan ligger i ett område med uppsprucken granit och är 5.4 meter lång. Det berättas att vargar tidigare hållit till i detta området.

Delta i diskussionen

2 kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.