Grottorna i Korpberget

Grottorna i Korpberget ligger söder om Rimforsa. Stora stycken av en bergssida har lossnat och rasat ner och skapat ett system av stora salar och mindre gångar. Totalt har grottan en längd av 15 meter.

Källa: Svenska Grottor: Östergötland, s. 34

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Grottorna i Korpberget

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Sprickgrottan i Marieberg

Sprickgrottan i Marieberg eller Sprickgrottan i Klevberget som den också kallas är en 48 meter lång grotta. Ingången är en vertikal spricka ovanför en blocksamling. Ingången böjer åt norr och man kommer till en hög och bred spricka, härifrån kan man klättra uppåt och komma ut mellan några block. I en nedre del kommer man in i en låg men bred sal, härifrån kan man via en brant passage ner till en vertikal spricka som leder ut i nedre delen av branten.

Tvillinggrottan

Tvillinggrottan ligger vid Klevberget väster om Rimfosa. Grottan är en kombination av en sprickgrotta och blockgrotta. Längden på grottan är 28 meter och den består av två parallella sprickor som är förbundna.

Klättrargrottan

Klättrargrottan är en grotta som ligger väster om Rimfosa. Grottan är en 20 meter lång sprickgrotta. Det är svårt att nå grottan ingång utan rep eller stege.

Skogrottan

Skogrottan är en blockgrotta som ligger väster om Rimfosa. Grottan är 24 meter lång med en stor ingång som leder till ett antal rum förbundna med mindre passager. Grottan ska fått sitt namn efter att flera skor hittats i grottan.

Trollegater

Trollegater är ett område med grottor som ligger väster om Rimforsa, söder om Linköping. Berget är här sprucket så att grottor bildats. Här finns bland annat Stora grottan som är en av Sveriges största urbergsgrottor. Området är ett populärt utflyktsmål för barnfamiljer. Enligt sägnen ska trollen bo i grottorna.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.