Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/368b12f2-792d-457b-aaf4-52f03e2da63d
Källa: https://www.hembygd.se/ludvika/plats/150444/file/2045715
Karta till Getbergsgruvan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Lindbostugan
Lindbostugan är en övernattningsstuga som ligger längs Bruksleden. Stugan är tillgänglig för alla som är ute och vandrar och det finns möjligheter för grillning. Bruksleden är en vandringsled som går genom Bergslagen och Dalarna och är totalt 270 km lång. Leden går genom skogar, över berg och genom byar och erbjuder en möjlighet att uppleva friluftsliv på nära håll.
Svartbergets Kalkbrott
Svartbergets Kalkbrott ligger sydväst om Fagersta. På Svartberget finns resterna av flera gamla kalkbrott. Källa: https://www.lansstyrelsen.s
Läs mer om Svartbergets Kalkbrott här
Gärdsjöbo Smedja
Gärdsjöbo Smedja är en övernattningsstuga som ligger i Malingsbo-Kloten. Malingsbo-Kloten är ett stort och kuperat barrskogsområde med campingplatser, fiske- och kanotvatten och vandringsleder. Området bjuder på stora områden med skogar, sjöar och vattendrag och här finns något att göra under alla årets månader. Gärdsjöbo Smedja är en fin belägen rastkoja längs med Lumsån som vackert ringlar sig ned mot Malingsbosjön.
Läs mer om Gärdsjöbo Smedja här
Lilla Haraldstorpskojan
Lilla Haraldstorpskojan är en övernattningsstuga som ligger i Malingsbo-Kloten. Malingsbo-Kloten är ett stort och kuperat barrskogsområde med campingplatser, fiske- och kanotvatten och vandringsleder. Området bjuder på stora områden med skogar, sjöar och vattendrag och här finns något att göra under alla årets månader.
Läs mer om Lilla Haraldstorpskojan här
Bråtenskojan
Bråtenskojan är en övernattningsstuga som ligger i Malingsbo-Kloten. Malingsbo-Kloten är ett stort och kuperat barrskogsområde med campingplatser, fiske- och kanotvatten och vandringsleder. Området bjuder på stora områden med skogar, sjöar och vattendrag och här finns något att göra under alla årets månader. Bråtenskojan är en av flera övernattningsstugor längs Malingsbo-Klotenrundan.