Gruva

På kartan ser det ut som stollgång. Namn enligt SGU: Rumma och Träskgruvorna.

Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/bb861982-e56f-4a75-b73e-ffc8aaea3318

Karta till Gruva

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Olserums gruva

Olserums gruva är en gammal gruva nordväst om Västervik. I gruvan bröts järnmalm och det finns dokumenterat att den var i drift redan på 1600-talet. Notera att det är mycket vatten i gruvan. Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GCJBF4_olserums-gruvor-olserum-mines

Rövargrottan i Hallingeberg

Rövargrottan i Hallingeberg är en hög men smal grottan där vattnet slipat väggarna. Grottan ligger längst in i en 10 meter djup klyfta och är 11 meter lång.

Pukens grotta

Pukens grotta eller Grottorna vid Hovrickeberg är en grotta norr om Västervik. Här finns 3 mindre grottor, 9 meter, 4 meter och 3 meter långa. Vid den största grottan bildar ett överhäng ett förrum och genom en liten öppning i den södra kanten kommer man in i en kupolformad grottsal med 3 meter i diameter.

Undantagsstugan i Källtorp

Undantagsstugan i Källtorp är en övernattningsstuga som ligger längs Tjustleden. Tjustleden är en vandringsled som sträcker sig från Västervik till Gamleby och är cirka 120 km lång.

Drakhålan

Drakhålan är en 12 meter lång lutande spricka, här och var finns ljusinsläpp. Sägnen berätta om många försöka att fånga draken som ligger på ett klippsprång nere i grottan.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.