Inmutningen finns på SGU’s karta
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/guldrusch-kan-vanta-osterlen
Karta till Guld
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Vantalängan
Vantalängan är en övernattningsstuga som ligger längs Skåneleden. Stugan är en gammal lada från 1800-talet och är en populär rastlokal för vandrare. I Vantalängan finns det långbord för upp till 20 personer och det går att övernatta i stugan. På ängen framför stugan finns två nya vindskydd och gott om plats för tältning. Skåneleden är en vandringsled som sträcker sig genom hela Skåne och är cirka 1000 km lång. Leden går genom varierande naturmiljöer såsom skogar, kustlandskap och öppna fält och är ett populärt resmål för friluftsliv.
Hallamölla
Hallamölla är Skånes längsta vattenfall med en fallhöjd på 23 meter. Fallet är en del av Verkaån, vars lopp är skyddat som naturreservat. Namnet kommer från den kvarn ( mölla enl. danskt/skånskt uttryck) som funnits på platsen sen 1400-talet. Längs ån fanns förr även ett antal små industrianläggningar, såsom vadmalsstamp, färgeri och några mjölkvarnar. Numera återstår endast en kvarn med stort kvarnhjul, kvarnhus och drängkammare.
Forsefall
Vid Forsefall låg tidigare den kringbyggda gården Forsemölla, med kvarn och vadmalstamp. Men gården brann 1934 ner och byggdes inte upp igen. Vattenfallet faller i 4 etapper och har med skånska mått mätt en imponerande total fallhöjd av 15 meter.
Forsakar
Forsakarsbäcken bildar Skånes två högsta vattenfall. Det övre fallet har en fallhöjd på 7,4 meter och det nedre, som är delat av en avsats, har en fallhöjd på 10,6 meter. Avsatsen, "karet", har gett upphov till namnet Forsakar. Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC5YZFY_earth-cache-forsakar-ravinen-i-linderodsasen?guid=2c42aed0-7e2f-4305-859d-d19c1d787fe8 Källa: https://sv.wikipedia.org
Åhus borg
Åhus borg, på medeltiden Castro Aaos, var en borg i Åhus i nordöstra Skåne. Den var en av landskapets viktigaste och äldsta medeltida borgar och dess huvudsakliga syfte var att skydda inloppet till Helge å. Länge har borgen ansett ha varit ett palats - ett refugium - åt den danska ärkebiskopsstolen. Men resultatet efter ett större forskningsprojekt, lett av Regionmuseet i Kristianstad 2006–2010, har gett en helt ny bild av borganläggningen och dess funktion. Bland annat talar mycket för att borgen är uppförd redan under mitten av 1000-talet. Den skulle i så fall vara Skandinaviens äldsta stenborg. I dag är borgen en ruin på norra sidan av Helge å, knappt en kilometer från mynningen i Hanöbukten. Källa: https://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%85hus_borg