Kälabergets Brandtorn ligger öster om Svenstavik. Tornet byggdes 1941 av Luftskyddsinspektionen och är ett 12 meter högt järntorn.
Källa: https://brandhistoriska.org/wp-content/uploads/2020/02/Brandtorn.pdf
Källa: http://skoterdararna.blogspot.com/2012/02/kalabergstornet.html
Karta till Kälabergets Brandtorn
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Källbergsgrottan
Källbergsgrottan är en av Sveriges längre urbergsgrottor med en kryplängd på 160 meter. Ingången är brant och bitvis isig. Iaktta därför största försiktighet vid själva nedstigningen. I grottan finns en stor sal ”höga salen” med en vacker issjö, och längre in finns låga salen den så kallade ”pannkakssalen”. Framför klyftöppningen finns en kallkälla som gett berget dess namn.
Läs mer om Källbergsgrottan här
Strångbergsgrottan
Strångbergsgrottan är En av Sveriges längsta urbergsgrottor med en kryplängd på 510 meter. Det finns ett tiotal ingångar i grottan, de flesta trånga men en av dem går rakt genom berget och är något rymligare. Grottan är bitvis svårforcerad. https://www.instagram.com/p/BWreaE-F-Z2/?utm_source=ig_web_copy_link Källa:
Läs mer om Strångbergsgrottan här
Olof Gröns grotta
Olof Gröns grotta ligger på Ol-Grönsholmen i Väster-Märlingen väster om Bräcke. Grottan är två meter lång, en meter bred och drygt en meter hög. Det berättas att Olof Grön vägrade inkallas till Svensk krigstjänst i kriget mellan Sverige och Danmark 1677. Han dömdes för förräderi till dödstraff, men han lyckades rymma till Norge. Men han vände tillbaka och gömde sig i denna grotta och fick hjälp och mat av folk från Grönviken. Han ska ha lyckats överleva tills krigsslutet vid 1679 och blev benådad.
Läs mer om Olof Gröns grotta här
Djuptjärnstugan
Djuptjärnstugan är en övernattningsstuga som ligger i Helvetesbrännans naturreservat. Reservatet är perfekt för en helgtur med övernattning och har sammanlagt cirka 2 mil vandringsleder, fem övernattningsstugor och flera vindskydd. Fisket är bra i sjöar och tjärnar och du har goda möjligheter att få se vilda djur.
Läs mer om Djuptjärnstugan här
Rångenstugan
Rångenstugan är en övernattningsstuga som ligger i Helvetesbrännans naturreservat. Reservatet är perfekt för en helgtur med övernattning och har sammanlagt cirka 2 mil vandringsleder, fem övernattningsstugor och flera vindskydd. Fisket är bra i sjöar och tjärnar och du har goda möjligheter att få se vilda djur.