Kärleksgrottan

Kärleksgrottan ligger öster om Kolmården. Enligt en sägnen som grottan vara ingången till en hemlig gång som går till en grotta vid Halsbråtan på andra sidan sjön Gullvagnen.

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC1Q599

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Kärleksgrottan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Verkstadsgrottan

Verkstadsgrottan är en liten sprickgrotta öster om Kolmården. Grottan är ungefär 4 meter djup.

Gusättergrottan

Gusättergrottan är en karstgrotta öster om Kolmården. En karstgrotta är en grotta som skapats av rinnande vatten. Grottan har tidigare varit en 12 meter lång labyrint, men numera är endast två meter tillgängligt.

Spindelhålet

Spindelhålet är en grotta med ett lockande namn i närheten av Kolmårdens Djurpark. Grottan har en ingång som är ett 3 meter djup schakt, sedan vidtar en rak gång ungefär 1-1.5 meter hög.

Kopparbogrottan

Kopparbogrottan upptäcktes 1950 av två då 13-åriga pojkar från Kopparbo, Bosse Stenbäck och Lars Gustavsson.

Rövargrottan

Rövargrottan är en grotta väster om Krokek. Grottan är ungefär 20 meter gånger 10 meter och ligger kanten av ett berg.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.