Klevbergsgrottan är en grotta som ligger söder om Kisa. Grottan ska enligt uppgift vara 30 meter lång. Det sägs att man hittat silverskedar i grottan och det har spekulerats i om grottan varit tillhåll för rövare.
Notera att koordinaterna pekar på parkeringen, följ sedan leden till grottan.
Källa: https://web.archive.org/web/20100822101435/http://www.speleo.se/service_arkiv/ostlong.htm
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Klevbergsgrottan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Klevbergssalarna
Klevbergssalarna är en grotta som ligger söder om Kisa. Grottan är en 30 meter lång blockgrotta med flera salar.
Läs mer om Klevbergssalarna här
Arnes Grotta
Arnes Grotta ligger söder om Kisa. Grottan har bildats i en smal klyfta där block kilats fast och en grotta i två våningar skapats. Grottan är inte helt riskfri, då det finns lösa block och svårklättrad, rep rekommenderas. Lite längre ner i samma spricka finns ytterligare en grotta.
Skomakaregrottan
Skomakaregrottan ligger vid Gullringen norr om Vimmerby. Grottan är en blockgrotta och ligger under ett stort klippblock. Enligt sägnen ska det en gång bott en skomakare i grottan.
Läs mer om Skomakaregrottan här
Sillstadsgrottan
Sillstadsgrottan är en sprickgrotta som ligger sydost om Kisa. En del av bergväggen har rasat och skapat en 10 meter lång grotta. Det sägs att rövare hållit till i grottan och hållit en flicka från Fågelsrum fången här.
Läs mer om Sillstadsgrottan här
Grottan vid Killingevid
Grottan vid Killingevid är en blockgrotta som ligger öster om Kisa. Grottan ligger under en samling jättelika block och är ca 5 meter lång.