Labyrinten vid Skomakaregrottan är en grotta som ligger väster om Kisa. Grottan är en 50 meter lång blockgrotta som ligger i en rasbrant.
Källa: Svenska Grottor, Östergötland
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Labyrinten vid Skomakaregrottan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Skomakaregrottan
Skomakaregrottan eller Skomakarehålan som den också kallas är en sprickgrotta sydost om Malexander. Grottan är stor och rymlig och skapad av några i särsprängda block.
Läs mer om Skomakaregrottan här
Pelargrottan
Pelargrottan ligger strax utanför Malexander och är kanske egentligen inte så mycket en grotta som ett överhäng. Men längst in finns grottliknande formationer. Berget består främst av hård granit, men ett band av mer lättvittrad sten har skapat pelarliknande formationer.
Urkons grotta
Urkons grotta är en grotta längs sjön Sommens strand. Grottan är ungefär fyra meter djup. Om grottas berättas att Trollkarlen Some, som bodde i Tullerum, tröttnade på Urkon och lyckades med diverse trollerier, hästsko och kedjor stänga in henne i Urberget, som reser sig brant upp över Sommen.
Humlehögsravinen
Humlehögsravinen är en ravin väster om Kisa. Ravinen har skapats av en isälv som i slutet på istiden grävt sig ner i berget. Ravinen är ungefär 800 meter lång med branta väggar.
Läs mer om Humlehögsravinen här
Toppkullengrottan
Toppkullengrottan är en grotta som ligger väster om Kisa. Grottan, som är en blockgrotta, är 30 meter lång.