Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC7J3R0_uno-fallet?guid=e3ad8045-91e1-4e4e-8e21-464fe45ee694
Karta till Lekarebäcken
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Brännarebygdens Brandtorn
Brännarebygdens Brandtorn ligger norr om Olofström i Blekinge. Tornet byggdes 1941 av Luftskyddsinspektionen och är ett 16 meter högt järntorn.
Läs mer om Brännarebygdens Brandtorn här
Brännarebygdens Snapphanegrotta
Brännarebygdens Snapphanegrotta ligger norr om Olofström. Grottan är en blockgrotta som skapats av flyttblock som vilar på varandra.
Läs mer om Brännarebygdens Snapphanegrotta här
Jössehall
Jössehall ligger öster om Osby. Ett flyttblock vilar på ett annat block och under har det skapats ett utrymme som är 3 gånger 3 meter och en meter högt. Enligt sägnen så gömde sig en bonddräng vid namn Jösse under block för att undvika inskrivning till armén.
Gastafastan
Gastafastan är en grotta som ligger norr om Olofström. Grottan säg har varit ett tillhåll för snapphanar en gång i tiden.
Valhall
Valhall ligger vid sjön Orlunden väster om Olofström och sägs ha fungerat som ättestupa. Här finns en 40 meter hög klippa som störtar med mot Orlundens vatten. Källa: https://attestupor.com/2014/02/19/106-valhalla-walhall-orlunden-orlundssjon-vallsjon-wallsjon-ja%cc%88msho%c