Mattias håla

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC48QEF

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Mattias håla

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Karl-Emils kammare

Karl-Emils kammare är en grotta söder om Vetlanda. Kammaren i berget eller grottan, som den också kallas har fått namn efter en fredlös man förmodligen levande under 1600-talet. Han hette Karl Emil. Kammaren eller grottan har också kallats Kamelens kammare. Grottan är icke djup utan är närmast ett rum under stora bergsblock förmodligen sprängda genom inlandsisen ur den bergsrygg som finns i området och utgör bakvägg för grottan. En stor flat sten utgör bord i grottan.

Skäftesfalls håla

Grottan ligger i norra delen av Skäftesfalls håla som är en förkastningsspricka, en så kallad skura. Grottan 22 meter lång och ligger under ett stort block som lutar mot det fasta berget. En övre ingång leder in i hög lutande sal. En small gång leder brant ner till grottans nedre utgång. Vid högvatten rinner en bäck genom grottan lägre delar. Vid grottans nedre del finns ytterligare en grottan som är ungefär 6 meter lång.

Skäftesfalls kraftstation

Resterna efter Skäftesfalls kraftstation ligger i en spännande ravin. En kort men brant stig leder ner från vägen. Av kraftverket finns rester av fundament och rör av trä kvar, där vattnet fortfarande forsar. Fundament till Skäftesfalls kraftstation

Sunnerskogs koppargruva

Sunnerskogs koppargruva drevs under 1700- och 1800-talet . Fyndigheten upptäcktes år 1740. Gruvan består av en cirka 60 meter lång stollgång som leder in till ett bergsrum där det vertikala schaktet leder uppåt. Från detta rum så leder flera mindre gångar in i berget.

Hultaby slottsruin

Hultaby slottsruin ligger vid Emåns inlopp väster om Vetlanda. Borgen är från 1200-talet och förstördes förmodligen i mitten på 1300-talet. Anläggningen består av ett borghus, en inre och en yttre borggård samt ca 19 husgrunder. Den inre borggården omges av en 5 meter hög bröstvärnsmur som delvis är raserad och överväxt med gräs. I muren finns två öppningar, till den stora öppningen

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.