Muntersbergsgruvan

Muntersbergsgruvan ligger väster om Hagfors. Gruvan är ett gammalt kvartsbrott.

Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/a5dd2a25-9f06-4261-90bb-3b94a0916755

Det finns risker med att besöka en gammal gruva, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Muntersbergsgruvan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Grottan under Mörttjärnsblocket

Grottan under Mörttjärnsblocket ligger nordost om Sunne. Under ett klippblock som vilar på andra stenar har det bildats ett rum.

Munkforsen

Munkforsen är Klarälvens högsta naturliga vattenfall med en fallhöjd på 17 meter och ligger i Munkfors. Det är dock endast särskilda dagar då vattnet släpps på med full styrka.

Flintgruvan

Flintgruvan ligger sydost om Munkfors i Värmland. Man ska ha brutit kvarts till Munkfors Bruk här. Det ser ut att ha rasat en hel del i gruvan.

Brattfallet

Brattfallet är ett 10 meter högt vattenfall. Den vackra stenbron är från 1923, då väg byggdes med handkraft över bergen i tidigare väglöst land. Vid höga vattenflöden är fallet mäktigt. På sommaren då vattenföringen är låg kan man klättra i fallet. Efter Brattfallet rinner Halgån genom en kanjon. https://www.instagram.com/p/CAqgSyFHgRz/?utm_source=ig_web_copy_link Källa:

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.