Nipstugan

Nipstugan är en övernattningsstuga som ligger i Städjan-Nipfjället naturreservat. Stugan är en perfekt plats för friluftsliv och att uppleva naturen på nära håll. Städjan-Nipfjället naturreservat är ett fjällmassiv och naturreservat i norra Dalarna, i närheten av Idre fjäll. Här finns flera toppar att bestiga och vandring är omåttligt populärt i området.

Städjan-Nipfjället är ett av Dalarnas mest lättillgängliga fjäll och bilvägen från Idre leder upp på kalfjället i dalen mellan de stora topparna Städjan och Nipfjället. Härifrån är det lätt att ta sig vidare ut i vildmarken.

Källa: https://www.lansstyrelsen.se/dalarna/besoksmal/naturreservat/stadjan-nipfjallet.html

Denna plats beskriver en vildmarksstuga. Den gyllene regeln när det kommer till vildmarksstugor är att när du lämnar stugan så lämna den i bättre skick än du fann den.

Karta till Nipstugan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Slagebäcksstugan

Slagebäcksstugan är en övernattningsstuga som ligger i Städjan-Nipfjället naturreservat. Städjan-Nipfjällets naturreservat består av ett stort fjällmassiv med topparna Städjan, Nipfjället och Fjätervålen i söder. I norr ligger toppen Klutsjövålen och runt denna ett vidsträckt vildmarksområde med mycket skogar, myrar och sjöar.

Hemmeråsenstugan

Hemmeråsenstugan är en övernattningsstuga belägen på Hemmeråsen.

Ulandstugan

Ulandstugan är en övernattningsstuga som ligger i Städjan-Nipfjället naturreservat. Städjan-Nipfjällets naturreservat består av ett stort fjällmassiv med topparna Städjan, Nipfjället och Fjätervålen i söder och toppen Klutsjövålen i norr. Reservatet är ett vidsträckt vildmarksområde med mycket skogar, myrar och sjöar.

Sognstupet

Sognstupet är ett vattenfall som ligger i Storån norr om Idre by.

Vålåbergets grotta

Vålåbergets grotta ligger sydost om Idre. Grotta är totalt 22 meter lång och består av flera stora bergrum och mindre förbindelsegångar.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.