Prostkvarnsfallet är ett litet vattenfall i Jönköping. Fallet ligger i Dunkehallaån.
Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/9c8c070f-58d6-4482-bf2e-894946cf4e5e
Karta till Prostkvarnsfallet
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Dunkehallafallet
Dunkehallafallet är ett vattenfall i Dunkehallaån i Jönköping. Vattenfallet faller ner i Dunkehallaravinen.
Läs mer om Dunkehallafallet här
Hassafall
Hassafall är ett vattenfall som ligger söder om Jönköping. Vattenfallet ligger i Sandserydsån som på ungefär 2 km faller 110 meter och bildar flera fall.
Kapten Elins grotta
Kapten Elins grotta ligger i Bankeryd nordväst om Jönköping längs Vätterns kant. Grottan som även kallats för Capitens kammaren ligger hög upp upp på en brant bergssida. Det är endast möjligt att ta sig till grottan med hjälp av en stege.
Läs mer om Kapten Elins grotta här
Fallet i Torsviksån
Torsviksån strax söder om Jönköping finns ett mindre vattenfall.
Läs mer om Fallet i Torsviksån här
Lundaberget
Lundaberget strax öster om Huskvarna sägs har fungerat som ättestupa. I "Historiskt-geografiskt och statistiskt lexikon öfver Sverige" från mitten på 1800-talet berättas: ”På Hakarps egor har man träffat en 24 alnar djup ättestupa med ett altare samt flera ålderdomslemningar.”