Rannebergsgrottan ligger norr om Ljungskile. Grottan är en trång ingång som leder in till två grottrum med ståhöjd. Grottans totala längd är 14 meter.
Källa: https://docplayer.se/27899686-Miljovards-rapport-1993-6.html
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Rannebergsgrottan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Martins tjuvgrop
Martins tjuvgrop är en grotta som ligger norr om Ljungskile. Grottan är fjorton meter lång, har tre ingångar och ligger under några stenblock. Enligt sägnen ska en tjuv och mordbrännare som hette Martin ha gjort sig i grottan.
Läs mer om Martins tjuvgrop här
Flaggbergets grotta
Flaggbergets grotta, även kallad Orustgrottorna, är en grotta som ligger i Ljungskile. Grottans totala längd är 13 meter och man kommer som mest 6 meter under markytan. Enligt sägnen ska det vara möjligt att via grotta ta sig till Orust.
Läs mer om Flaggbergets grotta här
Sundskogens vattenfall
Beskrivning saknas tyvärr för denna plats.
Läs mer om Sundskogens vattenfall här
Kajebergshålen
Kajebergshålen är en grotta som ligger sydväst om Uddevalla. Grottan som ligger svårtillgängligt i en brant bergsvägg är åtta meter lång och fyra meter bred.
Muntras grotta
Muntras grotta ligger öster om Ljungskile. Grottan är 10 meter bred men bara 2 meter djup. Namnet på grotta ska komma i från en kvinna som hette Anna Brita Hansdotter men kallades Muntra som ska ha bott i grottan och ska ha dött en kallvinternatt på Kolbengtserödsjöns is.