Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Rövargrottan vid Laforsen ligger öster om Kårböle. Grottan ligger på det som innan Laforsen kraftverk byggdes var en ö mellan Laforsens norra och södra fall. Grottan var väl dold av fallen.
Enligt legenden så var grottan tillhåll för ett rövarband som rånade resande. Det berättas också att rövarna håll en piga fången som skötte deras hushåll.
Källa: https://www.farila.se/index.php/rovargrottan
Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/4c425d03-34c1-429b-baf8-b2b50ae9cbf7
Karta till Rövargrottan vid Laforsen
Äventyr i närheten
Grottan vid Stenhamra
Grottan vid Stenhamra ligger väster om Färila. Grottan är en gång mellan sju och åtta meter lång. Enligt legenden ska det en gång varit en gång under Ljusnan och kommit upp på Vallåsen på andra sidan. Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/812677c7-252e-4d3d-bbd7-cffa0f202026
Läs mer om Grottan vid Stenhamra här
Björnbergstornet
Tornet är ett 24 meter högt brandtorn. Med sina 24 meter är Sveriges högsta kvarvarande brandtorn, ett torn på 25 meter fanns i Gubbo men det är rivet. Läs gärna mer på länken nedan. Källa: http://byggnadsvardgavleborg.blogspot.com/2013/01/ingen-rok-utan-eld-del-2.html