Sålnbergets Brandtorn lgger söder om Sveg. Tornet är ett järntorn som är 16 meter och byggdes 1943.
Källa: https://brandhistoriska.org/wp-content/uploads/2020/02/Brandtorn.pdf
Källa: https://www.facebook.com/groups/2387621414/permalink/10153745492676415/
Karta till Sålnbergets Brandtorn
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Otto Hunds grotta
Otto Hunds grotta är en blockgrotta söder om Sveg. Grottan är ungefär 15 meter lång och 5 meter hög. Om Otto Hund som grottan fått sitt namn från berättas: Otto Hund klagade öfver att prästen Didrik i Sveg började gudstjänsten för tidigt, så att Otto ej hann fram i rätt tid till kyrkan. ”Då det ringer tredje gång”, skall han hafva sagt, ”är jag inte längre än på Långskogen”. Prästen
Läs mer om Otto Hunds grotta här
Korskällhögsvens grotta
Korskällhögsvens grotta ligger väster om Sveg. Grottan ligger under ett flyttblock. Det berättas att i denna grotta gömde sig Korskällhögsven. Han var den sista att avrättas i Härjedalen år 1845.
Läs mer om Korskällhögsvens grotta här
Grottan vid Stenbodbergsvallen
Grottan vid Stenbodbergsvallen ligger norr om Sverg. Grottan är en ca 8 meter lång gång som leder in i bergssidan.
Läs mer om Grottan vid Stenbodbergsvallen här
Örastupet
Örastupet är ett vattenfall i Ljusnan nordost om Sveg.
Knättens brandtorn
Knättens brandtorn ligger norr om Sveg. Tornet byggdes 1941 av Luftskyddsinspektionen och är ett 12 meter höjd järntorn.