Selos kammare är en grotta på Seloberg i Östergötland. Enligt historien skall stortjuven Selo ha använt grottan som sitt tillhåll. Hans grotta blev till slut upptäckt av en jägare och han kunde fångas in.
Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/dfbb74f0-4446-4f2c-97a6-42555cfa3d8f
Källa: https://www.ydre.se/kulturfritid/sagorochsagneriydre/selo.4.b37cf2d1210ab226ee8000119246.html
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Selos kammare
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Jätten Bules grotta
Jätten Bules grotta eller Bulegrottan som den också kallas är en 81 meter lång och 13 meter djup grotta. Grottan är trång och det finns flera historier om folk som fastnat så gå inte ner i grottan själv.
Läs mer om Jätten Bules grotta här
Urkons grotta
Urkons grotta är en grotta längs sjön Sommens strand. Grottan är ungefär fyra meter djup. Om grottas berättas att Trollkarlen Some, som bodde i Tullerum, tröttnade på Urkon och lyckades med diverse trollerier, hästsko och kedjor stänga in henne i Urberget, som reser sig brant upp över Sommen.
Birgers kula
Birgers kula är en grotta som bildats av ett flyttblock som vilar mot en klippa. Det berättas att här bodde rövaren Birger med sitt band. De härjade i Norra Vi med omnejd och stal från både fattiga och rika. Men till sist gjorde de ett misstag och rövade en flicka i Norra Vi som skulle städa åt dem i grottan.
Brantefall
Brantefall är ett vattenfall som ligger sydväst om Österbymo i Småland. En bäck rinner här över en slipad berghäll och skapar ett vattenfall med en fallhöjd på ungefär 10 meter. På platsen har tidigare funnits en kvarn som man kan se resterna efter. https://www.instagram.com/p/BdKko4unFix/?utm_source=ig_web_copy_link Källa:
Klacka Kammare
Klacka Kammare är en grotta sydost om Tranås. Grottan ligger vid stranden till sjön Klackasjön och är endast åtkomlig endast från vattnet och framför den är några stora stenar. Grottan ska vara torr inuti. I grottan skall en skomakare ha botten tid. Någon säger att han gömde sig undan lagen. En uppgift säger att det fanns en ingång till Kammaren från bergets topp. Oskar i Svensbo berättar att han har varit inne i kammaren omkring 1925 innan en sten, som hindrar öppningen rasade ner. Ingången var ca 1 m h, grottan liten. Inne i grottan fanns en flat stenhäll ca 1 m diameter uppallad på flera små stenar så att det såg ut som nu är i öppningen satt tidigare ovan ingången och har formen av en stövel möjligen därav skomakarhistorien.