Strångbergsgrottan

Strångbergsgrottan är En av Sveriges längsta urbergsgrottor med en kryplängd på 510 meter. Det finns ett tiotal ingångar i grottan, de flesta trånga men en av dem går rakt genom berget och är något rymligare. Grottan är bitvis svårforcerad.

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GC1TZZA

Källa: https://docplayer.se/2956006-Sagner-och-sevardheter-i-bracke-kommun.html

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Strångbergsgrottan

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Kälabergets Brandtorn

Kälabergets Brandtorn ligger öster om Svenstavik. Tornet byggdes 1941 av Luftskyddsinspektionen och är ett 12 meter högt järntorn.

Olof Gröns grotta

Olof Gröns grotta ligger på Ol-Grönsholmen i Väster-Märlingen väster om Bräcke. Grottan är två meter lång, en meter bred och drygt en meter hög. Det berättas att Olof Grön vägrade inkallas till Svensk krigstjänst i kriget mellan Sverige och Danmark 1677. Han dömdes för förräderi till dödstraff, men han lyckades rymma till Norge. Men han vände tillbaka och gömde sig i denna grotta och fick hjälp och mat av folk från Grönviken. Han ska ha lyckats överleva tills krigsslutet vid 1679 och blev benådad.

Källbergsgrottan

Källbergsgrottan är en av Sveriges längre urbergsgrottor med en kryplängd på 160 meter. Ingången är brant och bitvis isig. Iaktta därför största försiktighet vid själva nedstigningen. I grottan finns en stor sal ”höga salen” med en vacker issjö, och längre in finns låga salen den så kallade ”pannkakssalen”. Framför klyftöppningen finns en kallkälla som gett berget dess namn.

Ovansjögrottan

Ovansjögrottan är en grotta som ligger nordväst om Ånge. Ingången till grottan är genom ett 6 meter lodrätt schakt. Nere i grottan finns en stor kammare och några åtta till tio meter lång gångar.

Sösjö Brandtorn

Sösjö Brandtorn ligger på Kristenberg öster om Bräcke och byggdes 1939.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.