Strannebergets Skreva

Strannebergets Skreva ligger på Stranneberget nordost om Örnsköldsvik. Skrevan är 200 meter lång, 1-2 meter bred och som djupast 13 meter djup.

Källa: https://docplayer.se/44435331-Vandrings-guide-arnas-leden.html

Karta till Strannebergets Skreva

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Magnum

Beskrivning saknas tyvärr för denna plats.

Degerfällegrottan

Degerfällegrottan är en 150 m lång urbergsgrotta. Klättra runt i grottans alla hörn, rep och stegar finnes till hjälp.

Torsbölestugan

Torsbölestugan är en övernattningsstuga för vandrare längs Arnäsleden. Arnäsleden är en 7 mil lång vandringsled som går i en runda med start och mål i Arnäsvall norr om Örnsköldsvik. Leden sträcker sig över totalt 70 kilometer indelad i 8 etapper och är en av de mest lättvandrade och familjevänliga lederna i Höga Kusten.

Isgrottan

Isgrottan ligger söder om Örnsköldsvik vid Hamptjärn. För att förstå grottans namn så behöver man besök grottan på vintern då en vägg av is bildas.

Stybbersmarks fäbod

Stybbersmarks fäbod är en stuga där det går att övernatta och ligger i Arnäsleden. Arnäsleden är en vandringsled som passerar jordbruksbygder, skogar, utsiktsberg, fiskevatten, fäbodvallar, badställen, grottor och kvarn m.m.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.