Stutvattenfallet ligger sydväst om Vilhelmina i Stutvattenbäcken. Det finns en vandringsled till platsen som också passerar Västvattenfallet.
Källa: https://lapplandssydport.se/produkter/uppleva/vandring/vattenfallen-i-backa/
Karta till Stutvattenfallet
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Västvattenfallet
Västvattenfallet ligger sydväst om Vilhelmina i Västvattenbäcken. Det finns en vandringsled till platsen som också passerar Stutvattenfallet.
Läs mer om Västvattenfallet här
Stutvattenbergets brandtorn
Stutvattenbergets brandtorn ligger väster om Vilhelmia. Tornet byggde 1943 av Luftskyddsinspektionen och är ett 12 meter högt järntorn. Vi är osäkra på status på detta torn, på flygfoton ser det fortfarande ut att stå.
Läs mer om Stutvattenbergets brandtorn här
Tvärfallet
Tvärfallet är ett vattenfall som ligger nordväst om Hoting. Vattenfallet ligger i Brattbäcken.
Dopagrottan
Dopagrottan är en grotta som ligger på Dopaberget norr om Dorotea. Grottan är ungefär sex gånger fyra meter. Om grottan berättas att en deserterad ryss på 1700-talet bott i den. Han ska ha blivit fredlös på grund av att han stal nybyggarnas djur. En natt blev han skjuten till döds och begraven i en myr.