Tångdalsgrottan ligger söder om Halden. Grottan ligger i en bergvägg och är 8 meter, 21 meter och 7 meter hög.
Källa: https://docplayer.se/27899686-Miljovards-rapport-1993-6.html
Karta till Tångdalsgrottan
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Äventyr i närheten
Gränshurden
Gränshurden är en 25 meter lång grotta som ligger öster om Strömstad vid den norsk-svenska gränsen.
Fästningsklåvan
Fästningsklåvan är en grotta söder om Halden. Grottan är sju meter djup, sex meter bred och som högst knappt fyra meter.
Läs mer om Fästningsklåvan här
Tjuvhillern
Tjuvhillern är en grotta öster om Strömstad. Platsen ska tidigare ha använts som festlokal.
Älgafallet
Älgafallet ligger i norra Bohuslän och utgör gräns mellan Sverige och Norge och på norska heter fallet Elgåfossen. Vattenfallet är Bohusläns högsta med sin fallhöjd på 46 meter. Vattenfallet ligger i i Lillälven strax innan den rinner ut i Enningsdalsälven. Nedanför vattenfallet finns en bro över älven. https://www.instagram.com/p/B_BH1rhJ4hA/?utm_source=ig_web_copy_link
Österrödsgrottan
Österrödsgrottan är en mindre grotta som ligger i Strömstad. Grottan ligger i sprickor i berg och består av två rum. Grottan är endast 3 meter djup.