Trollsterhuset eller Kläppengrottan som den också kallats ligger i Kläppen skidområde. I grottan ska det gå att stå raklång, med det finns även mindre krypgångar.
Det berättas att när Linné var på sin Dalaresa 1734 ville han besöka grottan, men ingen ville visa honom var den lång eftersom man trodde att trollen skulle straffa den som kom i dess närhet.
Källa: http://www.dalafloran.se/trollius/nr_50_31.pdf
Källa: https://www.dalafloran.se/kartpek/kartor_lokaler/cor_suec_295.htm
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Trollsterhuset
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Rullbäckens Vattenfall
Rullbäckens Vattenfall ligger i Rullbäcken strax söder om Sälen. Källa: https://www.facebook.com/people/Rullb%C3%A4cksstugan-i-S%C3%A4len/100063497773144/ Källa:
Läs mer om Rullbäckens Vattenfall här
Vattufölle
Vattufölle är ett vattenfall som ligger i Tandövala naturreservat i västra Dalarna.
Märråberg Brandtorn
Märråberg Brandtorn ligger väster om Älvdalen. Vi saknar information om när tornet byggdes men det är ett täckt trätorn.
Läs mer om Märråberg Brandtorn här
Gessikojan
Gessikojan är en övernattningsstuga som ligger vid Gessisjön. Stugan är utrustad med vedspis, gasolspis och vedkamin och det finns även en brygga där man kan bada eller fiska.