Valås Stöva

Valås Stöva är en grotta som ligger väster om Mölndal. Grottan är sju meter lång och en och en halv meter hög. Bland folk i bygden går den under namnet ”Valås stöva” (stugan i Valås). Det berättas många sägner om berget och även om grottan. En gång hade en bagge gått in i Valås stöva, berättas det. Baggen kom långt om länge fram vid Högsbo. Den hade då guld på hornen och guld på knäna.

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GCMQ8M

Källa: https://www.molndal.se/download/18.53808c8a15893b2273115c5c/1553600275705/Anggardsberg_Valasstova_1st.pdf

Källa: https://docplayer.se/27899686-Miljovards-rapport-1993-6.html

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Valås Stöva

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Balltorpsgrottan

Balltorpsgrottan ligger strax söder om Mölndal. Detta en egentligen ingen riktigt grotta utan en del av det närliggande stenbrottet.

Gunnebogrottan

Gunnebogrottan är en mindre grotta som ligger öster om Mölndal i närheten av Gunneboslott.

Döskallegrottan

Dödskallegrottan, är platsen för de beryktade ritualmorden i april 1857 som överraskade och lamslog ortens bor när de uppdagades efter att en skallgångskedja genomfördes för att hitta tre försvunna barn, varav endast ett återfanns i livet.

Pittas grotta

Pittas grotta ligger i Delsjöområdet öster om Göteborg. Grottan har fått sitt namn ifrån ett original som under en tid ska ha bott i grottan.

Grottan vid Bertilssons

Grottan vid Bertilssons ligger i Delsjöområdet öster om Göteborg. Grottan ligger i en rasbrant.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.