Varggrottorna ligger i Nacka reservatet där Söderbysjön övergår i Ältaån.
Källa: http://sveahund.blogspot.com/2008/02/varggrottorna.html
Källa: https://slussenstidning.se/new/hemesteristockholm/2021/05/19/vargar-grottor-var-da/
Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!
Karta till Varggrottorna
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
Skarpnäcksgrottan
Skarpnäcksgrottan ligger i Flatens naturreservat i Stockholm. Grottan är ungefär 23 meter lång, 3-4 meter bred och 3-8 meter hög. Ingången är från promenadvägen som sträcker sig mellan Flatenvägen och Flatens barnbad. Längs vägens östra sida finns en mycket brant klippa med en fornborg på toppen och några av Stockholms hårdaste klätterleder. I berget ligger ett numera plomberat militärförråd från andra världskriget. Skarpnäcksgrottan är en så kallad blockgrotta som bildades när ett större stycke av bergöverhänget lossnade, rasade ner och ställde sig något snett varvid ett oregelbundet hålrum uppstod. Grottan består av ett större rum och två mindre avstickare som är blockerade efter några meter. I taket och vid grottans slut finns några ljusöppningar. Käl
Läs mer om Skarpnäcksgrottan här
Mellanbergsgrottan
Mellanbergsgrottan ligger i Orlångens naturreservat söder om Stockholm. Grottan är en ungefär 7 meter lång sprickgrottan.
Läs mer om Mellanbergsgrottan här
Nysättragrottan
Nysättragrottan ligger Orlångens naturreservat söder om Stockholm. Grottan är en horisontell spricka.
Läs mer om Nysättragrottan här
Grottan i Hagaparken
Grottan i Hagaparken i Stockholm är en grotta som skapats som en del av Gustav III:s park. Det ska ha varit ryska krigsfångar som arbetade med projektet. Grottan var en del ett system för att fylla en konstgjord sjö med vatten, men projektet blev aldrig klart.
Läs mer om Grottan i Hagaparken här
Bellmans grotta
Bellmans grotta, eller Bellmans stenar som platsen också, kallas ligger i Stockholm. Grottan består av två klippblock som lutar mot varandra och en gång har skapats. Enligt berättelsen så ska Bellmans gömt sig på platsen för att undkomma sin fordringsägare. En annan sägnen berättar att blocken restes kort efter istiden av ett par och detta blev sedan deras första bostad.