Enbart hittat på flygfoto..
Karta till Vattenfall?
Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se
Äventyr i närheten
More kastell
More kastell ligger i Småland nordväst om Fågelfors och är en 7 km lång ravin. Ravinen har branta bergväggar som är upp till 40 m höga. Området har bildats genom att smältvatten från inlandsisen utvidgat en befintlig spricka. Längst ner i ravinen står en klippa som kallas kastellet och är en urbergshorst. Är man försiktig så går det att klättra till toppen av kastellet. Sprickan har historiskt haft en stor betydelse rent administrativt. Här går fortfarande gränsen mellan Linköpings stift och Växjö stift. Det sägs att Nils Dacke kan ha haft en bas i denna oländiga trakt där ingen kunde komma åt honom.
Tönshults Brandtorn
Tönshults Brandtorn ska enligt uppgift fortfarande finnas kvar. Tronet byggdes under 1942 och är konstruerat i järn.
Läs mer om Tönshults Brandtorn här
Dackegrottan
Här i Dackegrottan gömdes, enligt legenden, Nils Dacke undan Gustav Vasas trupper efter att ha blivit sårad under slaget vid Hjortesjön. Grottan består av ett 4x2 m stort rum, plus 2 m lång krypgång.
Grävlingsstenarna
Grävlingsstenarna är en grotta som ligger mellan flera stora block. Det finns en gång som är nästan 10 meter lång med ståhöjd. Det finns flera lägre krypgångar. I blocket runt omkring finns flera mindre grottor.
Läs mer om Grävlingsstenarna här
Korsme kyrka
Korsme kyrka som också kallas Kallmyrkyrkan är en grotta som ligger nordväst om Virserum. Grottan är en blockgrotta som bildats av stenblock som lutar mot varandra.