Vitterhuset

Vitterhuset ligger vid Vispsjön söder om Åsele. Platsen är en klippblocksanhopning med väldiga överhäng och överbryggningar som bildar salar och grottor. Formationerna är av sådant format att de gett upphov till sägen och saga. Klippformationerna i Vitterhuset är uråldriga minnen från istiden och har rönt stort intresse från grottforskare.

Här bor också Vittra, enligt sägen. Och visst känns det lite pirrigt att vandra under de majestätiska stenblocken.

Källa: https://www.geocaching.com/geocache/GCWX4C

Källa: https://web.archive.org/web/20210411040919/https://aseleturism.se/?p=2653

Källa: https://app.raa.se/open/fornsok/lamning/f39bd8b5-76ac-4f7a-85fd-8b99f956e55a

Det finns risker med att besöka en grotta, du gör besöket på egen risk. Om du är osäker på säkerheten avstå!

Karta till Vitterhuset

Visa positionen i Google Maps
Visa positionen på Hitta.se

Äventyr i närheten

Offerhällan

Offerhällan sägs vara en gammal ättestupa och ligger på Bergvattenberget vid Sörmorets by sydväst om Åsele. På toppen av klippan ska det omkring 1850 stått en samisk gudabild. Men när den påträffades fördes den till kyrkan i Åsele.

Stenbitsbäcken

Beskrivning saknas tyvärr för denna plats.

Stockholmsgata

Stockholmsgata är ett 148 hektar stort naturreservat. Reservatet domineras av en 50 meter djup och 1,5 kilometer lång kanjon, som troligen har fått namnet Stockholmsgata av besökare som tyckt att de höga klippväggarna liknar gränderna i Gamla stan i Stockholm. Kanjonen bildades för 9 400 år sedan av en isälv som gröpte ur urberget. Källa: https://sv.wikipedia.org/wiki/Stockholmsgata_(naturreservat)

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.